Американський українець, який допомагав Оппенгеймеру створити атомну бомбу

Американський українець, який допомагав Оппенгеймеру створити атомну бомбу

18 листопада 1900 року у місті Боярка на Київщині народився Георгій Богданович Кістяківський (відомий у США як Джордж Кістяковськи). Він був фізиком та хіміком, працював над розробкою першої атомної бомби, але пізніше виступав за заборону ядерної зброї, розповідає Sci Hi Blog.

Георгій Кістяківський вчився у Києві та Москві під час революції 1917 року, приєднався до антикомуністичної Білої армії та втік на французькому кораблі. Зрештою він прибув до Німеччини і вступив до Берлінського університету. Кістяківський отримав докторську ступінь з фізичної хімії. У 1926 році він вирушив до Сполучених Штатів як співробітник Міжнародної освітньої ради Прінстонського університету, де пізніше став доцентом.

У 1930 році Кістяківський вступив до Гарвардського університету, де досліджував термодинаміку, спектроскопію та хімічну кінетику. Там він також почав займатися консультуванням уряду та промисловості. У 1932 став членом Американського фізичного товариства. У 1933 році був призначений доцентом Гарварду і отримав американське громадянство. У 1938 році став професором хімії Еббота та Джеймса Лоуренса. У 1933 році він був обраний членом Американської академії мистецтв і наук, а в 1940 році — членом Американського філософського товариства.

Після початку Другої світової війни президент Рузвельт створив Комітет з досліджень національної оборони (NDRC). Президент Гарварду Джеймс Конант був призначений керівником відділу B, який відповідав за бомби, паливо, гази та хімікати, а Кістяківський очолив відділ A-1, який займався вибухівкою.

У Лос-Аламосській лабораторії Мангеттенського проекту Роберт Оппенгеймер організував зустріч із Джоном фон Нейманом, щоб проводити дослідження імплозії. Вони вирішили, що їм потрібен експерт з вибухових речовин, і Кістяківського призначили консультантом у жовтні 1943 року. Він розробив складні вибухові лінзи, необхідні для стиснення розщеплюваного плутонію. У 1945 році Кістяківський спостерігав, як під час випробування Трініті був підірваний перший пристрій. Через кілька тижнів на Нагасакі була скинута ядерна зброя імплозійного типу «Fat Man».

Після Другої світової війни Кістяківський був призначений до Консультативного комітету президента Ейзенхауера і став його головою в 1959 році, а з 1959 по 1961 рік керував Управлінням науково-технічної політики. У 1960 році він запропонував «порогову концепцію», яка означає, що будь-які ядерні випробування, що перевищують рівень технології сейсмічного виявлення, будуть заборонені. Він розірвав свої зв’язки з урядом на знак протесту проти війни у В’єтнамі та став активним членом антивоєнної організації «Council for a Livable World» та її головою в 1977 році.

Кістяківський пішов у відставку з Гарварду як почесний професор у 1972 році. Він помер 7 грудня 1982 року в Кембриджі, штат Массачусетс, у віці 82 років.

В інтерв’ю останнього року життя на запитання: «Ви росіянин?» Джордж відповів: «Ні, я українець. Це все одно, що шотландця запитати, чи він англієць».