17 Травня, 2024

Найбільша цінність – локшина

Сигарети і поштові марки, які колись виконували роль основної валюти в американських в’язницях, тепер поступаються за популярністю швидкорозчинній локшині, відомої як рамен. Принаймні, про це йдеться в дослідженні Майкла Гібсон-Лайта, наукового співробітника факультету соціології університету Арізони.

Наукова робота Майкла Гібсон-Лайта присвячена одній неназваної державної в’язниці в одному з південних штатів США. Для свого дослідження, яке поки не опубліковано і не пройшло стадію рецензування, вчений за рік (з травня 2015 по травень 2016- го) поспілкувався тільки з 50 ув’язненими і сімома співробітниками в’язниці, тому його складно назвати репрезентативним, але висновки Гібсон-Лайта заслуговують на увагу. .

За словами ув’язнених, з якими розмовляв дослідник, в останні десятиліття у в’язниці планомірно погіршувалося якість харчування – в першу чергу, через програми зі зниження витрат на ув’язнених. Наприклад, з початку 2000-х, як пише Quartz, в досліджуваній в’язниці змінилася компанія, яка забезпечувала укладених їжею, – разом з цим зменшилися розміри порцій, а по вихідним засуджених і зовсім позбавили обіду. В американських в’язницях навіть існує проблема втрати ваги в ув’язнених. Якість їжі теж страждає: як передає The Guardian, співробітники в’язниці не радили Гібсон-Лайту їсти в тюремній їдальні, щоб не отруїтися.

У подібних умовах ув”язненим доводиться купувати продукти у тюремному магазині, де вони за завищеними цінами можуть купити шоколадні батончики, чіпси і локшину швидкого приготування – тепер це найпопулярніший товар. Вона смачна, калорійна і дешева; локшину можна дозволити собі на ті гроші, що ув’язнені отримують за просту роботу в тюрмах. Локшина потрібна всім, і її можна обміняти на все що завгодно. Якість життя того чи іншого ув’язненого можна оцінити по тому, скільки у нього в запасі пакетиків з цією локшиною.

«Я бачив, як за рамен билися. Людей вбивають за суп », – розповів досліднику один з ув’язнених. На локшину грають в карти та інші азартні ігри – фактично, вона стала новою валютою в тюрмі. Раніше цю роль виконували сигарети. Цінність локшини зросла настільки, що за два пакетика вартістю близько 60 центів кожен можна виміняти светр, а за один – отримати п’ять сигарет.

Майкл Гібсон-Лайт підкреслює, що падіння популярності сигарет в якості платіжного засобу в тюрмах не пов’язано з кампанією по боротьбі з курінням серед ув’язнених, яка ведеться в пенітенціарних установах в США.

«Вид валюти не змінюється легко або швидко, навіть в умовах підпільної тюремної економіки; потрібне якесь велике потрясіння для такої значної зміни. Сигарети використовувалися в американських в’язницях як гроші ще з часів Громадянської війни, а може й раніше. Той факт, що зараз це змінилося, потенційно може говорити про серйозні наслідки », – заявив Гібсон-Лайт.