Шість президентів України: хто вони і чим запам’ятались. “Україна – не Росія” ЛЕОНІД КУЧМА

Шість президентів України: хто вони і чим запам’ятались. “Україна – не Росія” ЛЕОНІД КУЧМА

Сьогодні українці усього світу відзначають День Незалежності України і UA Diaspora із посиланням на ВВС News Україна зібрала найцікавіші та найпоказовіші моменти з правління усіх шістьох президентів України. Отож, сьогодні розповідь піде про другого президента України Леоніда Кучму.

Леонід Кучма (1994-2005)

Чим запам’ятався: Єдиний президент в історії України, який керував державою два строки. Двічі перемагав на виборах у другому турі. Найгучніший скандал за часів його президентства – вбивство 2000 року журналіста Георгія Гонгадзе та подальший “касетний скандал”, коли оприлюднили записи, буцімто зроблені в кабінеті президента, в яких ішлося про необхідність покарати журналіста. Ця історія згодом призвела до протестного руху “Україна без Кучми”. Причетність Леоніда Кучми до вбивства Георгія Гонгадзе судом доведена не була.

Він також запам’ятався схваленням парламентом у 1996 році в умовах протистояння зі спікером Олександром Морозом Конституції України, а також запровадженням гривні. Варто зазначити, що саме за президента Леоніда Кучми відбулась приватизація найбільших промислових підприємств України та сформувався клас так званих олігархів, які сконцентрували у своїх руках значну частину економічних ресурсів країни. Цікаво також, що один з найбагатших олігархів країни, Віктор Пінчук, є зятем пана Кучми.

Перша леді: Людмила Кучма вперше в історії України почала виконувати публічні обов’язки першої леді, займаючись громадською діяльністю та супроводжуючи президента під час візитів та офіційних подій.

Найважливіші геополітичні рішення: У грудні 1994 року Леонід Кучма підписав “Будапештський меморандум” щодо неядерного статусу України та відмови від ядерної зброї в обмін на гарантії суверенітету з боку США, Великої Британії та Росії. У 1997 році він підписав Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО, у 2002-му – План дій Україна-НАТО, який визначав прагнення України до членства в альянсі.

У 2003 році за наполягання президента у законодавстві країни закріпили прагнення членства в ЄС та НАТО. У вересні 2003 року Леонід Кучма підписав угоду про створення Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю та Казахстаном. Україна не розвинула свою участь у цьому проекті. Саме Леонід Кучма підписав “Велику угоду” з Росією та договір про державний кордон з РФ, у яких Росія визнавала територіальну цілісність України. В 1997 році Кучма уклав Угоду про розподіл Чорноморського флоту з Росією, за якою російські війська мали залишити Крим у 2017 році.

Меми та відомі цитати: Найвідоміший вислів Леоніда Кучми – “Україна – не Росія”. Таку назву мала книга, яка вийшла за авторством тоді ще президента країни. Значну частину своєї кар’єри Леонід Кучма опонував Юлії Тимошенко. “Якщо б енергію Юлії Володимирівни — та в мирних цілях, я думаю, що користь була б для України”, – ця його цитата також стала крилатою. Запам’ятався ще один його вислів напередодні виборів президента 1999 року: “Якщо програю на виборах — вип’ю стакан горілки, закушу салом і буду далі працювати”.

Хобі: Леонід Кучма любить грати на гітарі та займатись зі штангою у спортзалі.

Про першого президента України Леоніда Кравчука читайте тут.

Більше цікавих та корисних новин шукайте на сайті UADiaspora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *